Rapport over ‘Optimalisatie van klantenservice door datacrunching en LLM’ is beschikbaar.
Tijdens het voortraject van het PIO-project ‘Optimalisatie van klantenservice door datacrunching en LLM' ging het Agentschap Landbouw en Zeevisserij, onder begeleiding van Mondea, aan de slag met de noden en randvoorwaarden voor een innovatieve oplossing om klantvragen en signalen beter te analyseren en te benutten. Het eindrapport van dit traject is nu beschikbaar.
Het PIO project
Het Agentschap Landbouw en Zeevisserij voert het Europees en Vlaams landbouwbeleid uit en heeft daarbij dagelijks contact met landbouwers, tuinbouwers, consulenten en andere stakeholders.
Recent richtte het agentschap LV Connect op als centraal contactpunt.
Het Agentschap Landbouw en Zeevisserij wil de vragen en signalen van klanten aan LV Connect gebruiken om de eigen werking te verbeteren.
In 2024 verwerkte LV Connect ongeveer 50.000 klantencontacten via telefoon, e-mail, contactformulier, e-loket en post. Die contacten tonen waar landbouwers met vragen zitten, welke informatie onduidelijk is en waar klanten vastlopen. Vandaag worden die signalen nog niet altijd structureel gebruikt. Met dit project wil het agentschap daar verandering in brengen.
Het doel is eenvoudig: beter begrijpen wat er leeft bij klanten, die inzichten delen binnen de organisatie en zo de dienstverlening stap voor stap verbeteren.
Voortraject
Samen met Mondea onderzocht het Agentschap wat de noden en verwachtingen van het Agentschap zijn en hoe data-analyse en (generatieve) AI kunnen helpen om sneller te zien wat er leeft bij klanten, om patronen te herkennen en tijdig bij te sturen.
Het voortraject doorliep een aantal stappen:
- Diepte-interviews met medewerkers uit verschillende afdelingen en diensten van het Agentschap;
- Workshops met sleutelgebruikers van de toekomstige oplossing;
- Toetsing van persona’s en use cases met medewerkers van het Agentschap;
- een open marktconsultatie op 15 april 2026 gevolgd door optionele 1-op-1 gesprekken.
Zo heeft het Agentschap een duidelijker beeld gekregen van de mogelijke oplossingen en de verwachtingen van toekomstige gebruikers.
Het eindrapport bundelt nu de verworven inzichten uit het voortraject.
Volgende stap: voorbereiding overheidsopdracht
Het Agentschap neemt nu de verworven inzichten mee in de voorbereiding van een overheidsopdracht m.b.t. de ontwikkeling, integratie, implementatie en het onderhoud van ‘KlantInZicht’ De opdracht wordt naar verwachting in het najaar 2026 gepubliceerd.