Vraag nu jouw compensatie indirecte emissiekosten voor emissiejaar 2025 aan
Bevindt jouw onderneming zich in een elektriciteitsintensieve sector? Dan kan je mogelijk een compensatie krijgen voor de indirecte emissiekosten die je maakte in 2025. Dien je aanvraag in uiterlijk op 31 maart 2026.
Voor wie, voor wat en welk bedrag?
Ondernemingen in een aantal specifieke elektriciteitsintensieve sectoren kunnen een compensatie aanvragen voor de hogere elektriciteitsfactuur in 2025. Deze meerkost ontstaat doordat elektriciteitsproducenten de CO₂-kosten uit het Europese emissiehandelssysteem doorrekenen in de elektriciteitsprijs.
De compensatie is een variabel bedrag, berekend op basis van:
- het elektriciteitsverbruik, of
- het productievolume van de installatie.
De lijst van in aanmerking komende sectoren en de steunintensiteit blijven ongewijzigd voor emissiejaar 2025.
Waarom deze compensatie?
De Vlaamse overheid wil bedrijven gedeeltelijk vergoeden voor de indirecte emissiekosten die voortvloeien uit het Europese emissiehandelssysteem (EU ETS). Zo wordt het concurrentienadeel ten opzichte van bedrijven buiten de Europese Unie beperkt en blijft het aantrekkelijk om productie in Vlaanderen te houden.
Wanneer aanvragen?
De aanvraag moet via deze link ingediend worden tegen uiterlijk 31 maart 2026 (dit is steeds eind maart van het jaar volgend op het emissiejaar).
De aanvraag gebeurt niet meer via e-mail, maar uitsluitend via het digitale aanvraagplatform van VLAIO. Omdat verschillende bewijsstukken nodig zijn, raden we aan de digitale aanvraag tijdig op te starten. Zo heb je voldoende tijd om gegevens te verzamelen en vermijd je last-minute problemen. Je kan een dossier starten en later verder aanvullen.
Bereid je aanvraag goed voor
Hou volgende informatie bij de hand:
- Het ingevulde Excelsjabloon met elektrisch verbruik en productiegegevens;
- Eventuele aanvullende informatie over de installatie;
- Een RIB-attest van de bankrekening waarop de steun mag worden uitbetaald;
- De grootte van de onderneming volgens de kmo-definitie;
- Voor kleine of middelgrote ondernemingen: de laatste twee neergelegde jaarrekeningen;
Een praktische handleiding is beschikbaar bij de aanvraagdocumenten.
(!) Let op: je mag zowel op het moment van aanvraag als bij goedkeuring geen onderneming in moeilijkheden zijn. Was dat volgens je laatst neergelegde jaarrekening wel, maar is de situatie intussen rechtgezet, voeg dan de nodige bewijsstukken toe.