Groene warmte, restwarmte en energie-efficiënte stadsverwarming (call groene warmte)

Laatst gewijzigd op 23 jun 2026 (Alle wijzigingen)

Samengevat

Voor wie
ondernemingen
Voor wat
investeringen in productie van groene warmte, restwarmtegebruik en warmtenetten
Subsidie via oproep
van 30% tot 65% afhankelijk van het type en grootte onderneming

Wat houdt de maatregel in

Investeer je als onderneming of organisatie in een installatie voor de productie van groene warmte, het hergebruik van restwarmte of een warmtenet (officieel energie-efficiënte stadsverwarming) in Vlaanderen? Dan kun je via deze oproep van de Vlaamse overheid een subsidie aanvragen voor je project. 

De oproep Call groene warmte, restwarmte en energie-efficiënte stadsverwarming van het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA) zal vanaf midden juli 2026 openstaan tot en met 31 augustus 2026. 

Wie komt in aanmerking

Zowel ondernemingen als andere organisaties kunnen een subsidie aanvragen. De oproep staat open voor een brede groep aanvragers. In de praktijk zijn het vooral grotere bedrijven, lokale besturen en gemeenten die een dossier indienen, omdat de projecten vaak een aanzienlijke investering vragen.

Behoort je onderneming tot een sector waarvoor een energiebeleidsovereenkomst (EBO) geldt? Dan kom je alleen in aanmerking voor steun als je die overeenkomst hebt ondertekend en naleeft.

Vraag je steun aan voor een project rond het hergebruik van restwarmte binnen je bedrijf? En kan je bedrijf aansluiten bij een EBO? Dan moet je voor de betrokken vestiging zijn toegetreden tot de overeenkomst en de afspraken ervan naleven. Bovendien krijg je geen subsidie voor maatregelen die je volgens die overeenkomst sowieso al verplicht moet uitvoeren.

Wat komt in aanmerking

Je kan steun krijgen voor drie types van installaties:

  • nieuwe nuttige-groenewarmte-installaties:
    • 1° met een bruto thermisch vermogen van meer dan 300 kWth (of een uitbreiding van meer dan 300 kWth) komen in aanmerking indien deze warmte produceren aan de hand van volgende technologieën: biomassa-installatie, grootschalige zonneboiler, boorgat-energie-opslag, koude-warmteopslag, grootschalige warmtepompen, geconcentreerd zonlicht, riothermie;
    • 2° water-water warmtepompen met warmte uit een energie-efficiënte stadsverwarming;
    • 3° diepe geothermie met een bruto thermisch vermogen van meer dan 1MWth.
  • projecten waar restwarmte wordt uitgekoppeld (additionele warmtepomp) komen in aanmerking als het gaat over nieuwe of vernieuwde installaties, waarbij de oorsprong van de warmte proceswarmte is die vrijkomt uit bepaalde processen;
  • investeringen in energie-efficiënte stadsverwarming (koeling) (additioneel booster water-waterwarmtepompen) als de stadsverwarming gebruik maakt van bepaalde warmtebronnen.

Om steun te krijgen, moet je project voldoen aan een aantal algemene en specifieke voorwaarden.

Voor nieuwbouwprojecten kun je geen steun meer aanvragen voor installaties voor groene warmte, projecten rond restwarmte of warmtenetten.

Daarnaast moeten de investeringen plaatsvinden in het Vlaamse Gewest. 

Omvang steun

Je krijgt de steun in de vorm van een investeringssubsidie. Daarbij vraag je een bepaald percentage van de investeringskosten aan die volgens de oproep in aanmerking komen.

De steun is een percentage van de investeringskosten van het project die in aanmerking komen binnen de oproep: 

  • Voor groene warmte installaties en warmtenetten worden de aanvaardbare kosten berekend als de investeringskosten zonder de exploitatiekosten en –baten in rekening te nemen.
  • Voor restwarmte installaties zijn dit de extra investeringskosten van de installatie ten opzichte van de investeringskosten van een referentie-installatie zonder de exploitatiekosten en –baten in rekening te nemen. De kosten moeten bij de uitbetalingsaanvraag altijd gestaafd worden door facturen.

De steun wordt toegekend in de vorm van een investeringssubsidie.

De steun wordt toegepast op het aanvaarde percentage van de in aanmerking komende kosten.
Het maximale steunpercentage hangt af van het type investering, de grootte van de onderneming/andere aanvragers:

Type investering
 ko
 mo
 go
andere aanvragers
Nuttige-groenewarmte-installaties en energie-efficiënte warmtenetten met een ontwerptoevoertemperatuur aan productiezijde van minder dan 70°C 65% 55% 45% 65%
Benutting van restwarmte en energie-efficiënte warmtenetten met een ontwerptoevoertemperatuur aan productiezijde van 70°C of meer 50% 40% 30% 50%

Voor een investeringsproject voor groene-warmte-installaties en de uitkoppeling van restwarmte kun je maximaal € 1 miljoen krijgen per project. Investering je in energie-efficiënte stadsverwarming dan kan de steun oplopen tot € 2 miljoen. Vraag je meer steun aan voor jouw project, dan kan de Vlaamse Regering van het maximale steunbedrag afwijken en beslissen over een hogere steuntoekenning. De maximale steunpercentages blijven daarbij wel altijd van toepassing. 

Hieronder vind je een overzicht van hoe het steunbedrag voor een project wordt berekend.

Berekening steunbedrag van een project
 
Totale kosten van de investering (1)Geef de kosten van de investering waarvoor subsidie wordt aangevraagd.
Kosten van de referentie-installatie (2)De kosten van een referentie-installatie worden afgetrokken van de kosten van de investering voor de recuperatie van restwarmte. In aanmerking komende kosten voor een restwarmte installatie (3)=(1)-(2)
 
In aanmerking komende kosten (3) = (1) - (2)De in aanmerking komende kosten voor een groene warmte installatie en energie-efficiënte stadsverwarming zijn de investeringskosten. De in aanmerking komende kosten voor een restwarmte installatie zijn de extra investeringskosten van de installatie ten opzichte van de investeringskosten van een referentie-installatie, zonder de exploitatiekosten en -baten in rekening te nemen.
Aangevraagd steunpercentage van de in aanmerking komende kosten (4)Het maximaal aan te vragen percentage hangt af van de grootte van de onderneming en het type van project. Zie tabel hierboven.
Aangevraagde steun = (4) * (3)Een steunaanvraag tot € 1 miljoen (of € 2 miljoen voor stadsverwarming) wordt voorgelegd aan de Administrateur-Generaal van het VEKA. Een steunaanvraag boven de € 1 miljoen (of € 2 miljoen voor stadsverwarming) wordt voorgelegd aan de Vlaamse Regering.

Meer informatie over het steunbedrag vind je op de webpagina van VEKA

Cumulatieverbod

Je kunt een subsidie aanvragen voor installaties:

  • waarvoor je geen groenestroomcertificaten of warmtekrachtcertificaten ontvangt of kunt ontvangen. Voor warmtenetten en koelingsnetten die gevoed worden door een installatie met dergelijke certificaten geldt een uitzondering onder bepaalde voorwaarden. Meer informatie vind je in de handleiding.
  • waarvoor je geen ecologiepremie+, GREEN-steun of strategische ecologiesteun kunt krijgen.

Aanvraagprocedure

De oproep staat open van midden juli 2026 tot en met 31 augustus 2026.

Om steun aan te vragen, dien je eerst een principeaanvraag in via het elektronisch formulier van het Vlaams Energie- en Klimaatagentschap (VEKA).

Na de indiening beoordeelt VEKA alle ontvankelijke projecten en rangschikt ze op basis van twee criteria:

  • de kostenefficiëntie van het project;
  • de CO₂-besparing die het project oplevert.

De beschikbare middelen gaan naar de best gerangschikte projecten, totdat het voorziene budget is uitgeput. Voor de call in 2026 is € 16,89 miljoen beschikbaar voor de financiering van de ontvankelijke investeringsprojecten.

Meer informatie over de aanvraagprocedure vind je op webpagina van VEKA.

Blijf op de hoogte

Wil je op de hoogte blijven van wijzigingen van deze maatregel én andere maatregelen in de Subsidiedatabank van VLAIO? Dat kan via de gratis Nieuwsbrief van de Subsidiedatabank.