C4Talent: Europese steden bundelen krachten tegen de brain drain
Verschillende kleine en middelgrote steden in Europa kampen met hetzelfde probleem: jonge, talentvolle mensen verlaten hun stad om te gaan studeren of werken in grotere steden. Dat noemen we de brain drain. Het gevolg? Lokale bedrijven vinden moeilijk geschikt personeel en innovatie vertraagt, waardoor de economie achteruit kan gaan.
Het project CitiesForTalent (C4Talent) wil daar iets aan doen. Binnen het URBACT IV-programma werken tien Europese steden in dit project samen aan oplossingen om talent aan te trekken én te behouden. Ze delen ervaringen, leren van elkaar en ontwikkelen een actieplan op maat van hun stad.

Wat doet C4Talent?
C4Talent helpt steden om een aantrekkelijk klimaat te creëren voor jong talent en startende ondernemers. Denk aan co-workingruimtes en incubatoren, financiële ondersteuning voor starters of de stad als testomgeving voor nieuwe ideeën. Om het jong talent (opnieuw) aan te trekken, is ook de juiste communicatiestrategie cruciaal. Elke stad kiest een eigen mix van maatregelen, afgestemd op de lokale noden. Want er is geen standaardoplossing: wat werkt in Roeselare, werkt misschien niet in Varberg (Zweden).

De braindrain is een probleem in verschillende middelgrote Europese steden. Dit maakt kennisdeling over dit thema extra waardevol.
Samen leren in Europa en in de stad
Dankzij workshops, gezamenlijke analyses en diverse masterclasses van experten leren de steden van elkaar en denken ze samen na over hun toekomst. In elke partnerstad, ook in de Vlaamse stad Roeselare, wordt een lokale groep van ondernemers, scholen, organisaties en inwoners samengebracht. Zij denken mee over de beste aanpak en testen kleine acties uit in de praktijk. Zo ontstaat in elke stad een actieplan dat niet alleen op papier staat, maar gedragen wordt door de mensen die er zelf voordeel uit halen.
Roeselare als Vlaamse partner
Roeselare heeft de laagste werkloosheidsgraad van de Vlaamse centrumsteden, dit betekent dat veel mensen aan de slag zijn. Maar deze medaille heeft ook een keerzijde: het maakt het gemiddeld moeilijker voor organisaties om de juiste werkkrachten te vinden.
Daarnaast heeft Roeselare slechts beperkte mogelijkheden voor jongeren om verder te studeren na het secundair onderwijs. Vele jongeren kiezen er dan ook voor om te gaan studeren in andere steden zoals Kortrijk, Gent, Brugge of Leuven. Na hun studies blijven ze vaak wonen in die steden. Roeselare heeft echter nood aan meer werkkrachten in een groeiende economie, onder meer in de voeding- en zorgsector.
Om het talent van eigen bodem opnieuw naar Roeselare te halen, werkt de stad aan een actieplan, waarin extra aandacht wordt gegeven aan de inclusiviteit van de arbeidsmarkt. Roeselare doet dit in samenwerking met diverse partners zoals het onderwijs, VOKA en lokale ondernemers.
Enkele acties die momenteel verder worden uitgewerkt:
- Het in kaart brengen van de studies en werk- en woonsituaties van jongeren die in Roeselare afgestudeerd zijn
- Het opstellen en uitrollen van een woonmarketingstrategie
- Het ondersteunen van het VOKA International House in West-Vlaanderen
Een breed Europees netwerk
Naast Roeselare doen steden uit Hongarije, Polen, Litouwen, Kroatië, Sardinië (Italië), Griekenland, Spanje, Zweden en Bosnië en Herzegovina mee. Deze mix van partners garandeert een rijke uitwisseling van ervaringen en oplossingen.
Timing en budget
Het project loopt van 1 juni 2023 tot en met 31 december 2025 en heeft een totaalbudget van 773.788,47 euro, waarvan 577.428,45 euro afkomstig is van het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling (EFRO). Voor Roeselare is 75.095 euro voorzien, waarvan 48.811,75 euro EFRO-steun. Daarnaast ontvangt Roeselare voor dit project 7.509,50 euro van de Provincie West-Vlaanderen.
Volg C4Talent
Benieuwd naar de resultaten van C4Talent? Volg het project via LinkedIn en ontdek hoe Europese steden samen bouwen aan een toekomst vol talent.