Nieuwe overheidsopdracht: innovatieve lekdetectie en leklokalisatie
AquaFlanders lanceert een nieuwe overheidsopdracht voor de ontwikkeling van een innovatieve tool voor lekdetectie en leklokalisatie in het kader van dit PIO-project. . Doel is om met behulp van bestaande databronnen — zoals debiet- en drukmetingen, geografische informatie, satellietdata en weersinformatie — waterlekken en illegaal waterverbruik sneller en nauwkeuriger op te sporen. Deze Proof of Concept-opdracht maakt deel uit van de Vlaamse Blue Deal en ondersteunt de ambitie om het waterverlies in het drinkwaternet drastisch te verminderen.
De uitdaging?
Het ontwikkelen van een algoritme dat optimaal gebruik maakt van diverse databronnen — zoals debietmetingen, drukdata, geografische informatie en externe bronnen zoals satellietdata en meteo — om lekken en illegaal waterverbruik (niet-in-rekening-gebracht water of NRW) snel en nauwkeurig te detecteren en lokaliseren. Het doel is een significante efficiëntiewinst ten opzichte van klassieke lekzoekprocessen en sensorgebaseerde methodes.
De opdracht wordt uitgevoerd als een Proof of Concept (PoC) waarbij geselecteerde opdrachtnemers toegang krijgen tot twee jaar aan data van twee registreerzones. Op basis van deze data moeten zij lekken identificeren en hun algoritmes evalueren.
Dit kadert in de bredere doelstelling van de Vlaamse overheid om het waterverlies in het drinkwaternet drastisch te verminderen, zoals verankerd in de Blue Deal en de ambitie om tegen 2025 een Infrastructure Leakage Index (ILI) van 0,5 te behalen.
Hoe offerte indienen?
Op 24 oktober 2025 heeft AquaFlanders, met begeleiding van PIO, de opdracht gelanceerd. Interesse om jouw expertise in te zetten? Inschrijvers die kandidaat zijn om de opdracht uit te voeren dienen te voldoen aan de opgelegde voorwaarden rond cybersecurity en gegevensbescherming.
- 21 november: Deadline voor het indienen van documenten rond cybersecurity en GDPR (deel 5 & 6). Indien goedgekeurd, krijg je als opdrachtnemer twee weken aan data om je offerte op te maken.
- 20 maart: Deadline voor indienen offertes op basis van twee weken aan data via publicprocurement.be
Wat is het Programma Innovatieve Overheidsopdrachten (PIO)?
Het Programma Innovatieve Overheidsopdrachten (PIO) helpt de Vlaamse publieke sector om - via overheidsopdrachten - innovatieve oplossingen te laten ontwikkelen, testen en valideren door ondernemingen, kennisinstellingen en/of onderzoekscentra. Het gaat om oplossingen voor publieke noden die nog niet volledig kant-en-klaar of op grote schaal beschikbaar zijn in de markt.
Alle info, oproepen en events vind je op de PIO-website.